Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Twin Transition Studio #2 – PropTech Sweden

March 19 @ 9:00 am - 10:00 am

Tema: Från fastighet till ekosystem – hur proptech driver Twin Transition i praktiken

Välkommen till andra avsnittet av Twin Transition Studio – en ny, återkommande digital mötesserie där svenska kluster delar arbetssätt, verktyg och erfarenheter kopplat till digitalisering och hållbar omställning. Här står det praktiska i centrum: hur vi faktiskt jobbar, vad som fungerar, vad som är svårt och vad vi kan lära av varandra.

Vid varje träff lyfter vi Månadens kluster, som öppet delar sitt arbete och sina pågående processer. Fokus ligger lika mycket på metoder och verktyg som på reflektion, jämförelse och gemensamt lärande mellan kluster. Målet är att skapa en varm och prestigelös arena där både goda exempel och ärliga utmaningar får plats – och där nya idéer för nationell samverkan kan växa fram.

Månadens kluster: PropTech Sweden

Hur kan fastighetssektorn bli en motor i den gröna och digitala omställningen?
Och vilken roll kan kluster spela för att driva förändring på riktigt – bortom piloter och buzzwords?

Välkommen till nästa träff i Twin Transition Studio, där vi gästas av Roger Tofft, grundare och VD för PropTech Sweden.

PropTech Sweden har etablerat sig som en nationell nod för innovation i skärningspunkten mellan teknik, fastigheter och hållbar samhällsutveckling. Under träffen delar Roger med sig av hur proptech kan fungera som katalysator för både klimatnytta och digital transformation – och vad andra kluster kan lära av deras arbetssätt.

Under träffen får du bland annat höra om:

  • Hur PropTech Sweden bygger broar mellan startups, fastighetsägare och offentlig sektor
  • Exempel på konkreta case där digitalisering och hållbarhet hänger ihop
  • Verktyg och arbetssätt som gör skillnad i praktiken
  • Klustrets roll som transformationsledare – från nätverk till systemförändring

Träffen avslutas med ett öppet klustersamtal där vi tillsammans utforskar vad som kan testas, jämföras och utvecklas vidare, både lokalt och nationellt.

Det praktiska

🗓️ Datum: 19 mars 2026
🕘 Tid: 09.00–10.00
💻 Format: Digital träff, 60 minuter
Anmälan: Anmäl dig på här!

🎯 Målgrupp: Klusterledare, projektledare samt innovations- och transformationsledare.
Frågor om eventet: Kontakta Sara Rudälv – sara.rudalv@broninnovation.se

Välkommen till en varm, prestigelös och lärande timme med Twin Transition Studio!

Twin Transition Studio arrangeras av Clusters of Sweden inom projektet Twin Transition, som drivs av OpenTechBron Innovation och Compare med finansiering från Europeiska unionen och Tillväxtverket.

Tre frågor till Månadens kluster



Roger Tofft
, grundare och VD för PropTech Sweden.

1) Vad gör ni på PropTech?
PropTech Sweden är Sveriges ledande kluster för fastighets- och byggteknik, där medlemsbolag – från startups och nyckelleverantörer till fastighetsägare, investerare, universitet och städer – samverkar för att förändra beteende, stärka datadrivna beslut och skapa en mer modern och effektiv sektor. Vårt mål är att vara katalysatorn som skapar fart och tempojusteraren som guidar bolag i rätt beslut vid rätt tidpunkt. I en datadriven och AI-dominerad värld blir kombinationen av relationer, beteende, teknik och internationella dörröppningar allt viktigare. PropTech Sweden är mer än ett kluster– vi är en pådrivare där människor, beteendeförändring och goda affärer möts.

2) Vad kommer du att prata om i nästa Twin Transition Studio?
Fula ankungen som blev en bro: så bygger man ett nischat kluster som alla ändå behöver.

3) Beskriv en oväntad/kul/personlig sak du gör i din vardag för att bidra till ett mer hållbart och/eller digitalt samhälle.
Jag försöker ta en liten ‘rättvise- och förståelsehandling’ varje vecka – lyssna, fråga, läsa på, eller säga ifrån när något skaver. Det låter litet, men det formar kulturen runt mig.

 

Details

  • Date: March 19
  • Time:
    9:00 am - 10:00 am

Venue

  • Online via Teams